Moje 3 ulubione gry językowe no prep

Lubię, gdy zajęcia są dynamiczne, a uczniowie zaangażowani. Dzisiaj przedstawię kilka moich uniwersalnych pomysłów na wykorzystanie gier językowych do poćwiczenia różnorodnych konstrukcji gramatycznych czy dowolnego słownictwa z lekcji. To takie prawie no prep games dla zabieganych nauczycieli, które zawsze się sprawdzają i aktywizują nawet bardzo nieobecnych czy przysypiających kursantów.

Świetna gra na powtórzenie i utrwalenie słownictwa z poprzednich zajęć. Warto zacząć od niej lekcję, by wprawić uczniów w dobry nastrój. Potem chętniej słuchają o teorii. Na czym polega? Otóż, potrzebujemy „gorących ziemniaków” – znajdziecie je w załączonym do tego artykułu pliku. Możemy skorzystać z zabawkowej klepsydry lub zwyczajnie ustawić timer. Dzieci podają sobie gorącego ziemniaka. Ich zadaniem jest wymienić jedno słowo z wybranej na początku zabawy kategorii np. vegetables. Ziemniak jest gorący, bo każdy uczeń ma tylko kilka sekund (odliczanych przez klepsydrę) na podanie jednej nazwy. Jeśli poda dobre słowo i nie powtórzy go po poprzedniku może przekazać hot potato następnej osobie. Oczywiście, gramy do momentu, aż pozbędziemy się wszystkich ziemniaków. Osoba, która na samym końcu ma ich najmniej lub nie ma żadnego wygrywa.

Dzielimy uczniów na dwie drużyny. Ustawiamy ich w dwóch rzędach. Na tablicy rysujemy tabelkę złożoną z dwóch kolumn i wpisujemy na górze wybraną kategorię np. irregular verbs. Na „ready, steady, go” pierwszy uczeń z każdej grupy podbiega do tablicy i zapisuje czasownik nieregularny np. went po czym wraca na swoje miejsce, a do tablicy biegnie uczeń nr 2 i zapisuje kolejny czasownik, z tym, że musi on zaczynać się na ostatnią literę czasownika go poprzedzającego t.j.

WENT

TOLD

DID

DROVE

EAT (jeżeli nie znajdzie się taki czasownik nieregularny, można wrócić do formy infinitive czyli bezokolicznika)

TOOK

Kategoria może być dowolna: technology, animals, food, nouns, adjectives itp.

Kalambury zna chyba każdy. Możemy zwyczajnie wydrukować flashcardy związane z konkretnym tematem. Uczniowie podchodzą, biorą jedną kartę i albo rysują, albo pokazują dany wyraz. Pozostali uczniowie odgadują, albo indywidualnie, albo grają w drużynach. Starsi uczniowe mogą odgadywać całe zdania np. „Policeman is drinking coffee” (dla poćwiczenia czasu Present Continuous).

Hot Potato GAME

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.