PARTS OF THE BODY for teens and adults

Na wakacjach nie tak ciężko o wypadki, urazy i różnego rodzaju dolegliwości: ukąszenia owadów, wysypki czy zwichnięte kostki. Każdy z nas coś o tym wie. Chcemy mówić o tym po angielsku, a więc dzisiaj lekcja dla młodzieży i dorosłych dotycząca ludzkiego ciała. Już kiedyś przygotowałam karty pracy, aby poćwiczyć części ciała zawierające słownictwo z zakresu „parts of the body” jak rzęsy, pachy, nadgarstek, talia czyli coś ponad podstawowe ręce, nogi i oczy, które każdemu obiły się o uszy, a dodatkowo całkiem niedawno stworzyłam do nich grę taboo. Karty pracy, które znajdziecie w tym wpisie zawierają moje ulubione idiomy, w których pojawiają się słowa związane z naszym ciałem np. „I’m all ears” czyli „Zamieniam się w słuch”. Ponadto, znajdziecie w nich symptomy i zwroty pomagające przekazać, że boli nas głowa, że mamy zawroty czy jest nam niedobrze. Wreszcie, na samym końcu znajdziecie ćwiczenie na opisywanie swoich dolegliwości i finalną dyskusję na temat naszych doświadczeń związanych ze złamaniami, obrażeniami i wizytami u lekarzy. Wkrótce na blogu także trochę materiałów w tym temacie, ale dla młodszych uczniów.

Często na swoich zajęciach po zapoznaniu ze słownictwem dotyczącym części ciała i symptomów wprowadzam scenki u lekarza. Jedna osoba z pary jest lekarzem, druga pacjentem. Zadaniem lekarza jest oczywiście przeprowadzenie wywiadu z pacjentem oraz przepisanie recepty, a pacjent ma opowiedzieć o swoich symptomach, a także dopytać o dalsze postępowanie w swoim stanie. Odsyłam do świetnych materiałów role play, które wypróbowałam nie jeden raz przy dużych grupach. Znajdziecie je tutaj.

Zazwyczaj, aby wykorzystać wszystkie załączone materiały potrzebuję przynajmniej trzech godzin lekcyjnych czyli 3×45 minut. Najlepiej sprawdzają się jednak na zajęciach 2×90 minut. Niejednokrotnie korzystam także z filmów np. scenek sytuacyjnych lub dobrych jakościowo fragmentów filmów dokumentalnych o naszym ciele np. coś z National Geographic, aby zajęcia dodatkowo wzbogacić o real language. Oczywiście, wszystko zależy od poziomu zaawansowania słuchaczy. Świetne narzędzie do tworzenia swoich własnych ćwiczeń w oparciu o filmy znajdziecie na en.islcollective.com.

Have fun with my work and take care!

Parts of the body WORKSHEET

Parts of the body TABOO

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.