
Dzisiaj materiały dotyczące ubrań. Poniżej znajdziecie linki do pobrania kart obrazkowych, ubieranki i uwaga… pralki! Pomysł na jej wykorzystanie, a także kilka ciekawych informacji jak rozkręcić swoją lekcję w tym temacie, żeby uczniowie nie chcieli z niej wyjść, opisałam w artykule.
Jeżeli wprowadziliśmy już nowe słownictwo jednym z ćwiczeń, które pozwoli nam je utrwalić i które dzieciaki uwielbiają to „pranie i wieszanie ubrań”. W pliku „Clothes WASHING MACHINE” znajdziecie pralkę, którą należy wydrukować, a następnie nakleić na pudełko np. po butach. Następnie, wycinamy w „bębnie” pralki dziurę i nasza wasching machine gotowa. Można przygotować jedną pralkę lub kilka, jeżeli mamy więcej dzieci w grupie/klasie. Lubię takie zadanie wykonać w formie pracy z całą grupą. Mamy jedną dużą pralkę, a na tablicy, stole lub podłodze układamy ubrania, które dzieci już znają. Następnie mówię: Let’s do the wash! Zwracam się do pierwszego dziecka: (Kasia), my dress is dirty. Please, put it into the washing machine. Dziecko wkłada ubranko do pralki, następnie trzęsę pralką udając, że właśnie piorę daną rzecz. Dzieci mogą naśladować buczenie urządzenia. Na końcu, wyjmujemy ubranie i podsumowujemy: Now, it’s clean. Great! Po czym przechodzę do kolejnego dziecka i powtarzam schemat prosząc o włożenie do pralki innej części garderoby.
Następnie, suszymy ubrania. Potrzebujemy do tego sznurek i klamerki do ubrań. Rozwieszamy sznurek w klasie. Dzieci mają swoje klamerki i ubranka. Mówimy na głos: Let’s hang the laundry! (Kasia), let’s hang a dress. Dziecko w tym momencie wyjmuje odpowiednie ubranko z pralki, podchodzi do sznurka i wiesza je za pomocą klamerek. Potem, prosimy kolejne dziecko i podobnie mówimy: Let’s hang the laundry! (Tomek), let’s hang socks. Można dodać do tego kolory czy liczby np. (Tomek), let’s hang two yellow socks itp.
Na koniec dzielimy dzieci na pary. Starsze dzieci z pary ustawiają się pośrodku i robią koło. Nie muszą trzymać się za ręce. Środkowe koło porusza się w przeciwnym do ruchu wskazówek zegara kierunku. Młodsze dzieci tworzą większe koło na zewnątrz i poruszają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zabawa może przebiegać w rytm muzyki. W dowolnym momencie nauczyciel zatrzymuje nagranie i podaje dwie części garderoby np. T-shirt and trousers. Pary muszą się odnaleźć. Starsze dziecko z pary musi złapać młodsze za koszulkę, a młodsze odwrotnie: starszaka za spodnie. Jest przy tym dużo śmiechu. Para, która znajdzie się jako ostatnia nie bierze udziału w kolejnej rundzie. Bawimy się do momentu, aż zostanie tylko jedna para.
*W ten sposób można także poćwiczyć części ciała. Zamiast ubrań podajemy wówczas np. nose to hand. Dzieci muszą złapać się za nos i rękę.

