Zdania warunkowe typu II – ćwiczenia na speaking

Uwielbiam mówić o okresach warunkowych. Są takie zagadnienia w języku angielskim, które mnie zawsze cieszą i przy tym nieustannie nurtują. II okres warunkowy do nich należy.

Zdania warunkowe II typu odnoszą się do teraźniejszości lub przyszłości. Używamy ich najczęściej, gdy o czymś gdybamy… Może z tego względu tak za nimi przepadam, bo kto nie lubi pobujać w obłokach „Co by było, gdybym… urodziła się w Japonii?”, „Co by było gdybym była mężczyzną?” – zdania warunkowe II typu są używane w sytuacji, gdy coś na pewno się nie wydarzy lub jest to bardzo mało prawdopodobne. Mówimy tu o sytuacjach, które dotyczą naszych marzeń, pragnień. Jak wiemy, nie każde marzenie ma szansę się spełnić, a więc i warunek w tym przypadku ma małe szanse na spełnienie.

Przykład:

Gdybym była mężczyzną to zostałabym górnikiem. (Nigdy nie będę mężczyzną, więc ten warunek nie zostanie spełniony)

„If I were a man, I would become a miner”. –

Gdybym miała milion złotych, wyjechałabym za granicę. (Jakaś szansa, że będę miała, aż tyle pieniędzy istnieje, ale jest znikoma)

„If I had a million, I would go abroad”.

Budując zdania warunkowe typu II używamy czasu przeszłego! Zabawne, bo jak już wiecie, odnosimy się do teraźniejszości lub przyszłości. Cały angielski – nigdy nie przestaje zaskakiwać!

Poniżej znajdziecie materiały do pobrania. Pierwsze ćwiczenie to „matching” czyli szukamy dwóch części, z których zbudujemy zdanie warunkowe. Drugie ćwiczenie to gdybanie o tym, co robiłabym wykonując dany zawód. Np. If I were a policeman, I would catch criminals. (Gdybym był policjantem, łapałbym przestępców). Można wykorzystać obrazki do mówienia o konkretnych zawodach. Można dodać swoje pomysły. Do tego na drugiej stronie pojawia się lista słówek związanych z pracą jak np. work experience, workload, flexitime, co-worker, aby ułatwić wykonanie zadania i zasugerować tematy, na które można się wypowiedzieć. Zachęcam do wykorzystania ich na zajęciach i podzielenia się swoją opinią:

Take care!

Second Conditional MATCHING EXERCISE

Second Conditional TALKING ABOUT JOBS with ‚If I were…’

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.