How to practise grammar in a funny way?

DODGEBALL

Ostatnio na zajęciach z grupą moich uczniów ćwiczyliśmy inwersję i postanowiłam, że zrobimy transformacje w przyjemniejszy sposób. Na szkoleniu z Kasią Warszyńską, które odbyło się początkiem października w Warszawie poznałam Dodgeball’a, albo kapustę – jak kto woli. Zabawa polega na tym, iż drukujemy w dużym formacie np. zdania z transformacjami (każdy temat się sprawdzi, gra jest bardzo uniwersalna).

U mnie na kartce wyglądało to tak:

I have never eaten such a good pizza before.

Never ____________________________________________________________

Następnie, wycinamy zdania i zawijamy kartki ze zdaniami jedna po drugiej, aż powstanie nam coś przypominającego piłkę-kapustę. Dzielimy klasę na dwie drużyny i zaczynamy zbijanego. Pierwotnie, drużyny mają rzucać w siebie – chodzi o to, aby złapać kapustę, rozwinąć jedną kartkę i dobrze zrobić transformację. Za to drużyna dostaje punkt. Po wykonanym ćwiczeniu jeden uczeń z drużyny rzuca piłką ponownie, ale tak, aby nie złapała jej przeciwna drużyna.

W przeciwieństwie do typowego zbijanego – tutaj chcemy „dostać” piłką. Ja z racji na to, że miałam mało miejsca, podzieliłam grupę uczniów siedzącą w okręgu na A-B-A-B-A-B itd. Rzuciłam w nich z zaskoczenia kapustą i zaczęła się ogromna rywalizacja. Ćwiczenie było niesamowicie angażujące – prawie doniczki poleciały z parapetu, tak zażarcie moi licealiści walczyli o kapustę. Polecam!!!

HOT SEAT

Świetna okazja, aby poćwiczyć czasy gramatyczne. Przed tablicą stawiamy HOT SEAT czyli krzesło odwrócone do tablicy oparciem. Dzielimy klasę na dwie/trzy drużyny. Następnie, losujemy pierwszą osobę z drużyny i zapraszamy na gorące krzesło. Na tablicy zapisujemy zdanie, może być abstrakcyjne, żeby było zabawniej. Ja ostatnio ćwiczyłam Past Simple i Continuous, więc zdania wyglądały tak:

  • Harry Potter and Beyonce were dancing in the club.
  • A small mouse was driving a big car.
  • A hungry dog was flying to the moon when it met a hungry cat.

! Jeśli chcecie mieć ogromną powtórkę dorzućcie do zdań słownictwo z zajęć !

Zadaniem pozostałych członków drużyny jest takie opisanie zdania (rzeczowników, czasowników itp.), aby uczeń siedzący na gorącym krześle zbudował całe zdanie poprawnie. Oczywiście, drużyna nie może używać żadnych słów z tablicy.

HEXAGON GRID

Ćwiczenie można wykonać w parach lub całą klasą (wówczas dzielimy uczniów na dwie drużyny). Drukujemy jedną kopię naszej planszy na parę lub rysujemy planszę na tablicy jeśli gramy całą klasą. Następnie wpisujemy w każde pole interesujące nas słowo np. ćwicząc czasy teraźniejsze możemy wpisać w pola wyrażenia czasowe: since, for, sometimes, today itp, jeśli ćwiczmy inwersję możemy wpisać: never, not until, not only itp., jeśli chcecie powtórzyć słownictwo to wpiszcie słówka z poprzedniej lekcji, dla słowotwórsta np. przyrostki. Każdej drużynie nadajemy kolor.

Zaczynamy od środkowego pola. Drużyna, które zbuduje poprawne zdanie zamalowuje pierwsze pole. Następnie, druga drużyna wybiera koleje pole, buduje zdanie i zamalowuje swoje pole. W grze chodzi o to, aby zamalować wszystkie pole łączące się ze sobą, albo pionowo, albo poziomo. Jest to gra strategiczna, więc warto zastanowić się jak zablokować przeciwnika i pokrzyżować mu plany.

Wesołego nauczania gramatyki!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.