WARM-UP czyli rozgrzewka na lekcji

Jeśli nie chcemy zanudzić swoich uczniów to za każdym razem staramy się zacząć lekcję w zaskakujący dla nich sposób. Dobra rozgrzewka to podstawa, a więc warto solidnie ją zaplanować. Poniżej przedstawiam kilka moich ulubionych pomysłów na warm-up, które zawsze wprawiają uczniów w świetny nastrój, a przy okazji pomagają nam przeprowadzić wciągającą powtórkę.

BOMB

Do worka lub pudełka wkładamy telefon z włączoną aplikacją (u mnie symulator bomby) i podajemy ją pierwszemu uczniowi. Zadaniem ucznia jest jak najszybsze podanie słowa z poprzednich zajęć, a następnie przekazanie bomby kolejnej osobie, która podaje kolejne słowo. „Bombę” podajemy do momentu, aż wybuchnie w czyichś rękach – osoba ta odpada i zaczynamy zabawę od nowa. Kontynuujemy do momentu, aż zostanie jedna osoba – nasz zwycięski saper! Grę można nieco zmodyfikować i podnieść poziom trudności: wypisz na tablicy słowa z poprzedniej lekcji, podaj bombę, a osoba z bombą w ręce musi zdefiniować wybrane przez siebie słowo z tablicy i podać bombę dalej. W trakcie gry skreślaj wykorzystane słowa.

WORDWALL.NET

Moje nowe odkrycie – strona, która w ekspresowy sposób pomoże stworzyć świetny quiz powtórkowy! Możliwości są niezliczone. Możesz zagrać w drużynach, na czas, indywidualnie i modyfikować ćwiczenia według własnych potrzeb.

ENTRY TICKETS

Zanim uczniowie wejdą do sali wypisuję na karteczkach zadania, które muszą wykonać przed zajęciem miejsca w ławce. Są to zdania do uzupełnienia, pytania, definicje – w zależności od tego, co omawialiśmy na zajęciach. Przyklejam je na drzwiach, a następnie każdy uczeń odrywa jedną kartkę, udziela odpowiedzi i jeśli jest poprawna może zająć swoje miejsce, jeśli nie musi wybrać kolejną karteczkę, aż uda mu się poprawnie wykonać zadanie. To przepustka na lekcję, o którą trzeba zawalczyć.

MEMES

Cóż, memy zna każdy – dlaczego nie skorzystać z nich na lekcji? Jeśli wprowadzam temat to wyświetlam kilka zabawnych memów właśnie z nim związanych. Gdy wprowadzam gramatykę szukam memów ze zdaniami np. w Present Perfect, które świetnie obrazują zastosowanie konstrukcji gramatycznej. Wyświetlam memy i zadaję pytania i mam prezentację zrobioną z humorystycznym podejściem.

PAPER PLANES

Ostatnio miałam przyjemność uczestniczyć w szkoleniu z Mirosławem Urbanem, który podzielił się obszerną zarówno teoretyczną, jak i praktyczną wiedzą na temat energiserów, aby obudzić uczniów, gdy widzimy, że to jeden z tych sennych, markotnych dni. Jednym z ćwiczeń zaprezentowanych na szkoleniu były papierowe samoloty.

Prosimy uczniów, aby na karteczkach wypisali kilka słówek, zdanie z luką, dwa pytania z poprzednich zajęć, na które chcieliby znać odpowiedź. Następnie składają z kartki samoloty i na ready, steady go – rzucają je w powietrze, wymieniając się tym samym swoimi tworami. Każdy łapie jeden samolot i następnie wykonuje zadanie zapisane na kartce.

Skorzystacie? Dajcie znać w komentarzu!

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “WARM-UP czyli rozgrzewka na lekcji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.