Flipowanie i sketchnoting – Magiczne umiejętności nowoczesnego nauczyciela

Czy doświadczyliście kiedyś magii? Dla mnie magię można opisać dwoma słowami: flipowanie i sketchnoting. „FLIPOWANIE® to autorski warsztat tworzenia flipchartów, które dzięki wykorzystaniu myślenia wizualnego, technik sketchnotingu i elementów facylitacji graficznej, pomagają lepiej zrozumieć i zapamiętać treści, angażują odbiorców i budzą pozytywne emocje. To MAGIA” – pisze Gabriela Borowczyk na swojej stronie http://www.flipowanie.pl. Gabrysię odkryłam przypadkiem. Pewnego razu dołączyłam do jedego z jej wielu darmowych webinarów „Jak rysować proste ikonki i jak je wykorzystać?” i… zakochałam się w sketchnotingu t.j. cytując autora książki The Sketchnote – Mike’a Rohde – połączeniu pisma ręcznego, rysunków, typografii, kształtów, elementów wizualnych. Tym samym sketchnoting jest notatką zapisaną w formie wizualnej.

Po webinarze czułam ogromny niedosyt. Ku mojej ogromnej radości okazało się, że Gabrysia organizuje warsztat stacjonarny w Krakowie. Co dalej? Jak to ja, pojechałam. 25 września 2020 roku zmieniłam całkowicie swoje nauczycielskie wyobrażenie o szkolnej tablicy czy prezentacji multimedialnej.

Warsztat trwał ponad 8 godzin i przez cały ten czas dawałam upust pokładom swojej kreatywności, a na końcu talent artystyczny, który w sobie odkryłam przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Nauczyłam się zupełnie innego myślenia o pisaniu. Gabrysia oferuje nie tylko stacjonarne warsztaty z flipowania, ale także liternictwa, archetypów i możliwość zakupienia kursów on-line.

Gabriela Borowczyk jest archetypicznym CZARODZIEJEM. Pisze o sobie „Moje imię to Magia, nauczę Cię rysować flipcharty i mam na to cały arsenał zaklęć i eliksirów. Jestem też archetypicznym TWÓRCĄ – kreatorem marki FLIPOWANIE®, autorką Kart Archetypów Marki i współautorką Kart Opowieści i Kart Transformacji. Mój wewnętrzny ODKRYWCA pcha mnie do nieustannego poszukiwania nowych kreatywnych rozwiązań. Mój kolejny archetyp to MĘDRZEC. O tak, mam zawsze dużo do powiedzenia, w dodatku mówię szybko – chcę po prostu zdążyć powiedzieć wszystko, co mam do przekazania”.

Warsztat, który Gabrysia prowadziła trwał 8 godzin, a miałam wrażenie, że były to przynajmniej 2 dni bardzo intensywnej nauki. Umiejętności, które nabyłam i wiedza, którą przekazała Gabriela zmieniły moje życie. Odkryłam nową pasję, bo sketchnoting jest dla mnie formą terapii relaksacyjnej, a sama możliwość połączenia tych kompetencji z przekazywaniem wiedzy na moich lekcjach jest jak odkrycie Ameryki dla mnie, ale i dla moich uczniów, którzy są pod wrażeniem tego, co teraz dla nich tworzę i to własnoręcznie!

W swoim życiu studiowałam dużo, brałam udział w rozmaitych szkoleniach, ale to szkolenie było jednym z najlepszych w jakich przyszło mi uczestniczyć. Przez ponad 8 godzin mój mózg skoncentrowany był na działaniu, moje ręce ubrudzone markerami, outlinerami i pastelami. Poznałam gumkę chlebową i dowiedziałam się ile na naszym czarno-białym flipcharcie potrafi zmienić szarość. Jak działają kolory, czym jest triada, kolory komplementarne, analogowe i których zestawień unikać. Nauczyłam się pisać inaczej. Litery pisane, drukowane i blokowe nie są już dla mnie tajemnicą.

W TRAKCIE SZKOLENIA

  • poznałam inspirujące nauczycielki, coachów i nawet logopedę, bo flipowanie jest dla wszystkich!
  • dostałam 3 specjalne markery, by szybciej zacząć swoją przygodę ze sketchnotingiem oraz bank inspiracji, szablonów, liter i ikonek w postaci skoroszytu
  • wypiłam hektolitry kawy, zjadłam melona, arbuza, jabłko, masę słodkości
    i pyszny dwudaniowy obiad
  • zgłębiłam tajniki swojego talentu rysowniczego
  • poznałam prawdę, która wydaje się niewiarygodna – każdy może rysować!

Poniżej znajdziecie kilka zdjęć z samych warsztatów.

Tutaj mój pierwszy notatnik do szkicowania bez liniatury, magiczne markery i moje pierwsze prace. Co prawda, niedoskonałe, ale to dopiero początek wspaniałej przygody, którą dzięki Gabrysi mogę przeżywać.

Zaglądnij na https://flipowanie.pl/ i daj się zaczarować!

Niebawem wstawię karty pracy, które robię własnoręcznie metodą sketchnotingową. Będą to karty dotyczące tematyki, którą aktualnie omawiam na swoich lekcjach na poziomach B1 + i B2 +. Może znajdziesz pośród nich coś dla siebie. Co sądzisz o flipowaniu i sketchnotingu? Poczułeś/ poczułaś magię?

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.