Polsko-angielskie historie z morałem – dwujęzyczne książki, które musisz mieć w swojej biblioteczce nauczycielu + KONKURS !

Zachwyciła mnie okładka. Często powtarzamy, że po okładce książki nie należy oceniać, ale jestem wzrokowcem, więc musicie mi wybaczyć, że tym razem przepadłam już przy obwolucie. Potem skusiłam się na to, co Kinga White ukryła w środku „Przygód zwierzaków od A-Z” i wiedziałam, że moja przygoda z serią dwujęzycznych książek wydawnictwa POLTEXT szybko się nie skończy.

Chciałam podzielić się z Wami jakże przyjemnym odkryciem ostatnich tygodni i opowiedzieć Wam krótko o cudownych polsko-angielskich książkach dla dzieci (i nie tylko), które zagościły w moim domu i zajęły honorowe miejsce na półce tych lektur, po które sięgam z radością, gdy z córeczką chcemy spokojnie, ale owocnie zakończyć dzień.

Książki są zarazem podobne i zupełnie inne. Podobne, bo w każdej znajdziecie taki sam schemat t.j. tekst w języku angielskim, a poniżej ten sam fragment przełożony na język polski. Każda książka to nowe angielskie słowa, dodatkowe ćwiczenia, aby je utrwalić, zagadnienia gramatyczne opisane w przystępny dla młodszych jak i starszych czytelników sposób.

Ponadto, łamigłówki, rebusy, krzyżówki i ciekawostki, które zaskoczą najbardziej dociekliwych. Czytając każdą publikację uczymy się wielowymiarowo. To nie tylko spora dawka wiedzy leksykalnej i gramatycznej o języku angielskim, ale i wiedzy o świecie, bo fakty, które znajdziecie m.in. w „Przygodach Zwierzaków od A-Z’ uświadomią Wam, że nie wiecie wszystkiego. Jak nazywamy fazy księżyca? Mrównik czy mrówkojad – która nazwa jest poprawna? Może obie? Wiedzieliście, że uszy słonia sygnalizują jego stan emocjonalny, a pingwin cesarski potrafi przebywać pod wodą nawet 25 minut? Ja też nie, ale teraz moja córka może bombardować mnie wyszukanymi pytaniami, bo znam wyszukane odpowiedzi.

Co ważne, każda książka posiada kod, który pozwoli Wam pobrać ze strony wydawnictwa darmowe nagranie audio mp3 i słuchać tekstu po polsku, po angielsku lub w wersji dwujęzycznej. Nie od dziś wiadomo, że najlepszą wymowę ćwiczymy śledząc tekst i jednocześnie słuchając lektora. Tutaj macie tę możliwość, a nagrania to kawał dobrej roboty!

Książki różnią się szatą graficzną. Historiom towarzyszą unikatowe ilustracje pobudzające wyobraźnię. Ciężko oderwać od nich oczy, a wierzcie mi, że ja lubię patrzeć na to, co ładne i intrygujące. Nie wspomnę o dzieciach… i ile ilustracje dają Nam możliwości na poszerzanie zasobu słownictwa Naszych, albo nie naszych pociech. Nazywajmy, opisujmy, zgadujmy razem z dzieckiem, co kryje się na obrazku – wspólnie i na wesoło!

 „Przygody zwierząt od A-Z” / „An Alphabet of Animal Adventures” Kinga White

Jestem zachwycona  „Przygodami zwierząt od A-Z” Kingi White. „ A” to historia o mrówce (z ang. „ant” ), która miała bliskie i niekoniecznie przyjemne spotkanie z prosięciem ziemnym. Po odczytaniu i/lub odsłuchaniu historyjki możecie wspólnie z dzieckiem powtórzyć słownictwo z tekstu, bo znajdziecie pod każdym opowiadaniem słówka angielskie i polskie do wglądu, nierzadko czasowniki frazowe czy ciekawe idiomy, ale i gramatykę w prawdziwym kontekście, bo tę, która pojawiła się w historii (m.in. past simple, can, stopniowanie przymiotników).

„Zagubiony świetlik ” / „Brighty Got Lost” Adam Święcki


Kolejna książka to „Zagubiony świetlik” Adama Święckiego. Świetlik, ognik, duszek bagienny to postać z ludowych wierzeń słowiańskich, zamieszkująca lasy i bagna. Świecąc żółtym światłem, wskazywał dobrym ludziom drogę, a złych sprowadzał na manowce. Tym razem sam zgubił się w lesie i potrzebował pomocy. Historię świetlika w tarapatach opowiada sam las, który w książce oddany jest tak realistycznie, iż czytając opowieść późnym wieczorem na chwilę przenosimy się dzięki ilustracjom w samo jego serce.

Piękny morał na końcu opowieści o duszku bagiennym noszę głęboko w sercu – „Every Brighty needs to lose his way once in his lifetime. So that he can then help others who are lost.”

„Baśń o złej królewnie” / „A Tale of an Evil Princess” Magdalena Kornatowska

Trzecia z serii „Baśń o złej królewnie” Magdaleny Kornatowskiej to historia Almy, królewny o kamiennym sercu, która zmieniła się na lepsze dzięki dobroci, którą jej okazano. Poznała także smak ciężkiej pracy i zrozumiała, że najważniejsze dla człowieka jest być wrażliwym na krzywdę innych. Po przeczytaniu opowieści możecie znów poćwiczyć słownictwo, bo na końcu książki znajdziecie zadania typu wykreślanie, krzyżówki, zdania do uzupełnienia bazujące na frazach z opowiadania.

„The Tale of Peter Rabbit” Beatrix Potter

„The Tale of Peter Rabbit” została stworzona we współpracy Beatrix Potter, Marty Fihel i Grzegorza Komerskiego. Na stronie wydawnictwa POLTEXT czytamy „Dawno, dawno temu były sobie cztery małe króliczki: Flopsy, Mopsy, Cottontail i Peter… Poznaj Piotrusia – jednego z najbardziej niesfornych i ciekawskich bohaterów uroczej historii. Synek pani Królikowej uwielbia psoty! Sprawdź, jak się skończy jego wizyta w ogrodzie groźnego pana McGregora.” My z moją córką już sprawdziłyśmy i chcemy więcej Piotrusia!

„The Moon Tear of Adynis ” / „ Księżycowa łza z Adynis” Sora Cordonnier

Wreszcie propozycja dla bardziej zaawansowanych językowo czytelników. Propozycja wzruszająca, bo „Księżycowa łza z Adynis” autorstwa Sory Cordonnier to książka dla tych, którzy łez, ani bardziej wymagającej gramatyki się nie boją. Znajdziecie tu past continuous, cleft sentences, ułamki i procenty, przydatne zwroty jak feel like, wihtout doing, kolokacje czy idiomy bazujące na słowach kluczach np. tears (bring tears to somebody’s eyes, fight back tears, weep tears), zadania na rozumienie tekstu ABC oraz ciekawostki: galaktyki – mrowiska gwiazd, komety – ogniste ścieżki, grawitacja – niewidzialna i bardzo ważna oraz rzecz jasna… słowniczki!

Książka to 15 rozdziałów o Glenie, chłopcu zamieszkującym Adynis, planetę podobną do Ziemi. Mieszkańcy Adynis zapomnieli czym są emocje, jak współczuć, jak kochać, jak być dla innych. Glen jako jedyny nie utracił tej zdolności. Na jego drodze staje Quinn, przyjaciółka, która pomoże mu zawalczyć o cenne wartości, które mieszkańcy Adynis być może bezpowrotnie utracili.


UWAGA! Mam dla Was KONKURS, a w nim do wygrania książki z serii.

Regulamin konkursu

Spośród odpowiedzi wybiorę 2 najciekawsze i nagrodzę zestawem 3 książek. Tekst nadesłany musi być pracą własną. Jedna osoba może zgłosić jeden tekst. Oceniane będą następujące aspekty: oryginalność, kreatywność, poprawność językowa, zgodność z tematyką zadania konkursowego.

Konkurs trwa od 12.07 do 20.07.2021 (do godziny 24.00)

Rozstrzygnięcie konkursu 21.07.2021.


Reklama

2 uwagi do wpisu “Polsko-angielskie historie z morałem – dwujęzyczne książki, które musisz mieć w swojej biblioteczce nauczycielu + KONKURS !

  1. czytanie jest wspaniałą przygodą zawsze dostepną nie potrzebuje prądu redukuje stres, poprawia pamięć, źródłem inspiracji, rozwija wyobrażnię przez co jestesmy twórczy, C-ciekawe Zzajęcie Y -yyyy umilające T tenA aktywny Niemal Ii -nie tylko l etni Etap 🙂 poszerza wiedzę 🙂

    Polubienie

  2. Czytanie jest jak niekończąca się podróż w nieznane… pełną dech zapierających wyzwań na drodze i zakrętów, które każdy bohater musi dzielnie przejść aby dotrzeć w punkcie kulminacyjnym do krainy zupełnego szczęścia 😍 poddając się temu jakże zwykle fascynującemu zajęciu często poznaje wiedzę, która go doprowadza do poznania prawdy o sobie samym i innych, przyczyny problemu i rozwiązania go, uwrażliwienia na ludzkie nieszczęścia co oznacza, że potrafi przejawiać empatię w stosunku do innych ludzi👭..poznaje siebie kim jest i do czego chce dążyć💪uczy się na własnych błędach…dokonuje przemiany wewnętrznej…co więcej poznaje kultury i historie innych krajów tym budując swoje własne miejsce na ziemi🌇…niekiedy chce poeksperymentować w kuchni i pogłębia tematykę kulinarną 🥘..a kiedy chce zatonąć w marzeniach o podróżach, których z różnych względów nie podejmie wtedy sięga po ciekawe zakątki świata🌍 które są na wyciągnięcie ręki…innym razem jeżeli chce odkrywać swoje pasje i zainteresowania to otwiera strony poświęcone tej tematyce…i ciągle przewracając kartka za kartką idzie przed siebie wzbogacając swoje życie w niesamowite wrażenia🤩 praktyczną wiedzę i czerpanie doświadczenia😃 Co więcej…Czytanie jest jak miód 🍯dla podniebienia, którym można się delektować różnorodnymi smakami zawsze bez limitu czasu… którego nam nikt nie odbierze …w swoim tempie, bez ponaglania, bez wywierania presji tylko po prostu z własnej potrzeby i chęci poznawania wszystkiego co nowe, co interesujące, co owiane tajemnicą, która jest do odkrycia… po to wszystko, aby życie każdego z Nas stało się lepsze i my lepszymi ludźmi od wewnątrz😍

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.