3 Matura Speaking Games by Englistka

Cześć!

Nowa matura… nie lada wyzwanie. Chcąc urozmaicić moim uczniom przygotowania i upiec dwie pieczenie na jednym ogniu przygotowałam 3 gry, aby poćwiczyć rozmowę wstępną, wyrażanie opinii i sety leksykalne. Wszystkie gry przemycają słownictwo i struktury maturalne na poziomie rozszerzonym i szlifują mówienie, mówienie i jeszcze raz mówienie!

1 A-Z break the ice

Uczniowie przeprowadzają ze sobą wywiad w parach. Następnie z pudełka/kapelusza/woreczka losują trzy literki (np. z gry scrabble), wymyślają swoje słowa zaczynające się na daną literę i następnie zapisują trzy pytania ze słowem kluczem. Kolejnym krokiem jest zrobienie zamieszania: uczniowie wstają i podchodzą do trzech różnych osób zadając im swoje autorskie pytania. Zapamiętują ich odpowiedzi. Wracają do ławek, a następnie mają na głos opowiadzieć o osobach, z którymi rozmawiały.

2 What’s your opinion on…?


Uczniowie pracując w parach rzucają dwa razy kostką (1 rzut poziomo, 2 rzut pionowo).
Wypada np. what is harmful to the environment

Uczeń, który rzucał kostką wyraża swoją opinię na dany temat używając za każdym razem innego zwrotu
z tych podanych pod tabelką np.


To the best of my knowledge, the most harmful phenomenon is deforestation. We can observe that these
days more and more tress are being cut down. Therefore, …

3 Noughts and crosses – lexical sets


Uczniowie pracując w parach grają w kółko o krzyżyk uzupełniając odpowiednio sety leksykalne. Zasady takie same jak w oryginalnym kółku i krzyżyku, ale jeśli zostaną jakieś niezapełnione pola uczniowie muszą dokończyć wszystkie sety.

Jeśli chcesz mój zestaw napisz w komentarzu jak Ty urozmaicasz maturalne zajęcia. Podziel się pomysłem na ćwiczenia, jakimś linkiem itp., aby zainspirować innych.

Jak zawsze: postawisz kawę w ramach dziękuję? Zrobisz to tutaj: https://buycoffee.to/englistka

Take care!

Reklama

3 uwagi do wpisu “3 Matura Speaking Games by Englistka

  1. Moja przygoda z maturą się dopiero zaczyna – ale już widzę, że aby urozmaicić wypowiedzi uczniów i wznieść je na wyżyny rozszerzone 🙂 warto dać im listę wyrażeń, których trzeba użyć aby zadanie zaliczyć – liczę, że z czasem wejdzie im to w krew

    Polubione przez 1 osoba

  2. Hello! Zamiast zaczynać zajęcia od sprawdzenia pracy domowej, u mnie zawsze mamy rozgrzewkę speakingową: losujemy pytania (różne różniaste mam wydrukowane i zalaminowane), temat do dyskusji (polecam tuby EIRU Let’s Talk lub Controversial Topics by Good Better The Best)lub podajemy Pros&Cons (np. karty Good Better The Best). Od czasu do czasu częstuję uczniów Skittlesami i jaki kolor wylosują, taki kolor pytania, na które muszą odpowiedzieć – SUPER FUN!

    Polubione przez 1 osoba

  3. Jak najwięcej rozmawiamy na różne konstrowersyjne tematy które wywoluja duzo emocji. Często uczniowie niesmiali i zamknieci w sobie znajduja odwage aby wypowiedziec sie w jakiejs kontrowersyjnej kwestii.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.